לימודי חקירות

לימודים » לימודי חקירות

כל מה שאתם צריכים לדעת על לימודי חקירות

לימודי חקירות

לימודי חקירות

האם אתם רואים את עצמכם כמי שעוסקים בעתיד בתחום הבלשות והחקירות הפרטיות? מדובר על תחום מרקת, מעניין ומסקרן מאד. יש לדעת כמובן כי החוקר הפרטי צריך להפעיל מיומנויות מתקדמות מאד, להתאזר בסבלנו תרבה, ולהקפיד על סטנדרטים מקצועיים גבוהים במיוחד. מדובר על תחום שאף דורש הכשרה ארוכה למדי במשרדי החקירות עצמם – אך לפני כן רצוי מאד להירשם למוסד לימודים, שבו תלמדו את התחום. יודגש כי אדם שרוצה להיות בלש פרטי לא חייב להירשם למסגרת לימודים (מה שחובה הוא לעבור הכשרה במשרדי החקירות ולעבור הסמכה של משרד המשפטים). עם זאת, לא מעט בלשים פרטיים מוצאים בתקופת הלימודים כתקופת הכשרה חשובה במיוחד, אשר אין לה תחליף – והדבר מקנה להם את היסודות החשובים והמשמעותיים בתחום. אז מה כדאי לדעת בנושא?

על התכנים, המקומות, הזמן של לימודי מקצוע בלש פרטי

  • מה לומדים? – נחיל בבסיס החשוב ביותר: מה בעצם לומדים במהלך הקורסים והלימודים. באופן עקרוני, אתם תלמדו את כל התכנים הנחוצים לאדם שרוצה להיות. בלש פרטי בין השאר תלמדו את האתיקה המקצועית שבתחום, ואת הדינים הרלוונטיים שיש במדינת ישראל. אתם תלמדו כיצד מבצעים הקלטות והאזנות – כולל מה מותר ומה אסור לפי החוק במדינה. אתם תלמדו כיצד מבצעים תשאולים וחקירות. אתם כמובן גם תלמדו לעומק את הגדרות החוק שמסדיר את עבודתם של החוקרים הפרטיים בישראל, כדי שתדעו את גבולות המותר והאסור בעבודתכם. אתם גם תלמדו כיצד ניתן לקרוא ולנתח שפת גוף של אדם שאתם חוקרים. כמו כן תלמדו כיצד פועלים בשיטות של זיהוי פלילי,  ומה המגבלות של שיטה זו. אתם כמובן תלמדו גם דיני ראיות במדינת ישראל – וכמובן כיצד מתפעלים מכשירי פוליגרף, ומה החוק אומר בנושא. כמובן שבקורס לומדים גם כיצד מבצעים תצפיות סמויות, איך אוספים מודיעין עסקי, איך מסכלים חקירות נגדיות, וכיו"ב.
  • היכן אפשר ללמוד? – מי שרוצה לעבוד בתור בלש פרטי, כדאי שישרם אל מוסדות מוכרים בתחום, שיש להם מוניטין גבוה. ישנם מספר מוסדות שפועלים כיום בישראל בתחום, בין השאר: המכללה המשותפת, המרכז הארצי לחקירות וביטחון, אח"י המכללה לחקירות אבטחה ובטחון, מכללת נצרת עלית עמק יזרעאל, מכללת תמיר, ועוד מקומות נוספים. חלק מהמקומות הללו פועלים בחסויות של מוסדות אחרים – כמו למשל אוניברסיטת בר אילן שמפעילה שלוחות דרך החוג לקרימינולוגיה.
  • מהם תנאי הקבלה? – לא כל אדם יכול להירשם לקורס בלשים פרטיים. המוסדות יכולים להרשות לעצמם לקבוע תנאי קבלה שונים. התנאי הבסיסי ברוב המוסדות הוא כפול – עליכם להיות בוגרים של 12 שנות לימוד לפחות (אין חובה בבגרות מלאה), ועליכם להיות עם עבר פלילי ללא רבב.  אדם שהואשם בדין פלילי או שיש נגדו תיק פתוח במשטרה – הוא אדם אשר אסור לו על פי חוק לעבוד בתור בלש פרטי, וחשוב לדעת זאת.  בחלק מהמקרים יש צורך גם לעבור ראיון אישי בכדי להתקבל. ישנן מכללות שיתנו העדפה בקבלה לתפקיד לאנשים שיש להם עבר בטחוני – אנשים ששירתו בתפקידי שיטור וחקירה בצבא, אנשים שעבדו במשטרה, וכיו"ב.
  • מהו משך הזמן ותנאי המעבר? – ברוב המקומות, משך הלימודים הוא כ200 שעות בסך הכל. משך זמן זה יכול להתפרש על פני תקופה שונה – תלוי האם תעדיפו לימודים יומיומיים וקבועים, או מסגרת של לימודי ערב, לימודים של פעם-פעמיים בשבוע, וכיו"ב. יש לעבור מבחנים מסכמים כדי לקבל תעודה.

לימודי חקירות – מה עושים לאחר מכן?

כאמור, אין די בתעודת סיום לימודים כדי לעבוד בתור בלש פרטי. כעת משסיימתם את הלימודים, אפשר לפנות למשרד חקירות, להתחיל שם תהליך של הסמכה מעשית, ומקץ שלוש שנים – לעבור את המבחן של משרד המשפטים ולקבל רישיון.

לימודי חקירות
דרג את הפוסט הזה
2018-02-07T10:09:55+00:00 כללי|