לימודי פוליגרף ותעסוקה בתחום

לימודים » לימודי פוליגרף ותעסוקה בתחום
לימודי פוליגרף

לימודי פוליגרף

פוליגרף הוא מכשיר שמטרתו היא לבדוק, האם האדם הנבדק על ידי המכונה דובר אמת או שקר לגבי דברים שונים. כולנו מכירים את המונח "מכונת אמת", שבעצם מתאר מכונת פוליגרף. המכשיר הומצא בשנות העשרים בארה"ב, ועושים בו שימוש במדינות שונות כדי לבדוק את אמינותו של אדם זה או אחר בהקשרים שונים. המכשיר פועל לפי ההנחה שכאשר אדם משקר מתרחשות בגופו תגובות פיזיות מסוימות ובלתי נשלטות, כמו הזעה, רעד קל, דפיקות לב מואצות, עלייה בלחץ הדם וכדומה. בדיקת פוליגרף מנתרת את התגובות הללו, וניתוחן מאפשר לדעת האם האדם הנבדק דובר אמת או שקר. על מנת להיות מפעיל מוסמך של פוליגרף, יש לעבור הכשרה מקצועית ובחינה באחד המוסדות המורשים לכך.

לימודי פוליגרף – השימושים של בדיקת פוליגרף

בדיקות פוליגרף אינן נחשבות לעדות חותכת, ויש מדינות מסוימות בעולם, שחל איסור על שימוש בבדיקות אלה לצרכים משפטיים או פליליים. בישראל אין תוקף משפטי חוקי לבדיקת פוליגרף, אך זו יכולה לשמש כראייה תומכת בבית המשפט, כאשר הבדיקה נעשתה בהסכמת שני הצדדים, וכי תוצאותיה חד משמעיות. מעבר לשימוש המשפטי או המשטרתי בחקירות נעשה שימוש אזרחי רב של שירותי מכון פוליגרף לצרכים הבאים:

  • בדיקת עובדים – בחברות מסחריות וציבוריות רבות עושים שימוש בבדיקת פוליגרף למועמדים חדשים לעבודה, וזאת בנוסף לכל יתר הבדיקות הנחוצות.
  • חקירות פנים – עסקים רבים נעזרים במכון פוליגרף, על מנת לגלות עובדים שמעלו באמון החברה או שגנבו ממנה.
  • חקירות ביטוח – חברות ביטוח רבות נעזרות בבדיקת פוליגרף, על מנת להתרשם מאדם התובע אותן בגין נזק שנגרם לו וכדומה.

להפוך לבודק פוליגרף מוסמך

בודק פוליגרף מוסמך הינו מקצוע מבוקש, ויש בארץ מכוני פוליגרף רבים המעניקים שירותים אלה לגופים מסחריים, ציבוריים וכדומה. בוגרי הקורס יכולים להשתלב בעבודה מאתגרת ומעניינת, ולהפוך את ההכשרה שלהם בתחום לקריירה.

מטרת הלימודים – את הלימודים עושים במוסדות לימוד מורשים לצורך כך, ומטרת הלימודים היא להעניק לתלמידים כלים וידע מעשי, כדי להפכם לבודקים מוסמכים. הלימודים כוללים את הכרת המכשיר והפעלתו, חשיפה לטכניקות שונות בהפעלת המכשיר וכדומה.

קהל היעד – הקורס  מיועד לבוגרי פסיכולוגיה או קרימינולוגיה המעוניינים לעסוק בתחום, או לבוגרי תואר ראשון במוסד אקדמאי מוכר הרוצים לעשות הסבה מקצועית. כמו כן, ההכשרה מיועדת לחוקרים פרטיים, פורשי צבא ומשטרה, אנשי שב"כ ואנשי ביטחון ברמות שונות וכדומה.

תנאי הקבלה – תפקיד זה דורש רמה מוסרית גבוהה והשכלה מתאימה, יכולת  ניתוח גבוהה ונסיון ביחסים בין אישיים. רוב בתי הספר מקבלים מועמדים מעל גיל 21 בעלי תואר ראשון, עם ממוצע ציונים מעל 70, ולאחר מיון הכולל גם ראיון אישי.

בנוסף לקורס בסיסי זה ניתן ללמוד גם קורסים מתקדמים בניהול מכון פוליגרף, להכשרת מדריכי פוליגרף ועוד.

לימודי פוליגרף ותעסוקה בתחום
דרג את הפוסט הזה
2018-02-07T10:14:14+00:00 פוליגרף|