מלנומה ולימודי התמתחות בתחום

לימודים » מלנומה ולימודי התמתחות בתחום
מלנומה

מלנומה

מלנומה היא סרטן עור קטלני, שמקורו בתאים המייצרים מלנין בעור. מלנין הוא חומר המעניק לעור את הגוון. לדוגמה: ילידי אפריקה שאצלם תאי העור מכילים כמות גדולה של מלנין ולכן עורם כהה יותר, ולעומתם לבקנים, שאצלם יש חוסר במלנין, ולפיכך עורם בהיר במיוחד. מלנין הוא סוג סרטן העור המסוכן ביותר, וקיימת עלייה מתמדת של החולים במחלה זו בעולם המערבי בכמה עשרות השנים האחרונות. בארצות הברית בלבד הוכפל מספר החולים במחלה בשלושים השנים האחרונות, והגיע ל 54 אלף איש לשנה. בישראל מתגלים כ-900 מקרים של מלנומה בכל שנה, והמספר הולך וגדל.

לימודים והתמחות במלנומה

על מנת לטפל במחלת סרטן העור, יש צורך לסיים בית ספר לרפואה עם התמחות באונקולוגיה, ואת זה ניתן לעשות בבתי חולים עם מחלקות אלה במקומות שונים בארץ. בתחום זה ישנן התמחויות שונות, וביניהן התמחות במלנומה שהיא סרטן העור החמור ביותר. במהלך הלימודים לומדים הסטודנטים לזהות את גורמי הסיכון של המחלה, כאשר גורם הסיכון הגדול ביותר הוא ריבוי שומות. המחקרים מראים, כי יש קשר ישיר בין מספר השומות בעור, ובין הסיכוי לחלות במחלה. גורמי סיכון נוספים למחלה הם:

  • שומות אטיפיות או דיספלסטיות (שומות לא סימטריות)
  • נמשים רבים או שיער ג'ינג'י
  • עור בהיר
  • היסטוריה משפחתית של מלנומה
  • היסטוריה של סרטן עור שאינו מלנומה
  • חשיפה רבה לשלש בעבר
  • מצב דיכאוני חיסוני

במהלך הלימודים לומדים, כי הטיפול החשוב ביותר במחלה הוא כריתת הגידול הראשוני, ומכיוון שאין עדיין טיפול יעיל למלנומה גרורתית, יש לעשות הכל על מנת לגלות בהקדם את המחלה, כדי לאפשר לחולה סיכויי החלמה טובים יותר.

גילוי מוקדם של המחלה

על מנת לגלות את המחלה מוקדם, פותחה מערכת סריקה אינפרא אדומה שאינה פולשנית, המאפשרת לקבוע האם הגידולים בעור הן שומות שפירות או סרטן עור מסוכן. המערכת עובדת על ידי מציאת הבדלים קטנים בטמפרטורה בין רקמה בריאה לבין הגידול. עמידה על הבדלי הטמפרטורה מתחת לפני השטח של העור מצביעה על תאים סרטניים, מכיוון שאלה מתחלקים במהירות גבוהה יותר, והם יוצרים פעילות מטבולית שמשחררת יותר אנרגיה בצורת חום. השימוש במצלמת אינפרא אדום באיזור העור הנגוע יכול לתת לרופא אינדיקציה די מדוייקת באשר לסוג הגידול שנמצא בעור, ועל ידי כך ניתן לאתר את המחלה מוקדם, ועל ידי כך להגדיל את סיכויי ההחלמה של המטופל.

סיכויי ההחלמה של המחלה

כדי להבין את סיכויי ההחלמה ממחלת סרטן עור זו לומדים, כי המדד החשוב הינו עומק חדירת הגידול לעור. כאשר מסירים מלנומה כשהיא שטחית, סיכויי ההחלמה הם 100%, אך ככל שהגידול עמוק יותר, סיכוי ההחלמה הולכים וקטנים בהתאמה עד ל 3% סיכויי החלמה בלבד למחלה בדרגה הרביעית שלה, וזו הסיבה העיקרית לצורך בגילוי מוקדם של המחלה על ידי שימוש במכשור המיוחד, שפותח לצרכים אלה כפי שצויין למעלה.

מלנומה ולימודי התמתחות בתחום
דרג את הפוסט הזה
2018-02-07T10:14:09+00:00 לימודים|