לימודי התמחות השתלת שיניים

תוכן עניינים
Rate this post
השתלת שיניים
השתלת שיניים

בעבר רופאים כלליים היו אחראיים על כל טיפולי השיניים שהתבצעו בלקוחות. במרוצת הזמן ועם התקדמות הטכנולוגיה תחום רפואת השיניים החלל להתמסד כתחום קליני נפרד ומהווה מסלול התמחות כירורגי שכולל תתי התמחויות כגון חלל הפה, בסיס גולגולת וכיו"ב . כיום לימודי רפואת שיניים נועדו להכשיר רופאים המתמקדים באזור הפה והלסת. כמו בכל תחומי הרפואה, גם בשדה רפואת השיניים ישנה חלוקה להתמחויות שונות: רפואת ילדים, אורתודנטיה, כירורגיית פה ולסת, מחלות בחלל הפה, השתלות שיניים ועוד ועוד.

מהי תוכנית הלימודים וההסמכה ברפואת שיניים?

משך זמן הלימודים לרפואת שיניים אורכת שש שנים.

תוכנית הלימודים מתחלקת לשלושה שלבים:

 • לימודים טרום רפואיים – אורכים שנה וכוללים בעיקר קורסים עיוניים הנלמדים בפקולטה למדעי הטבע ובבתי הספר לרפואה ולרפואת שיניים.
 • לימודים פרה קליניים – אורכים כשלוש שנים ובסופם הסטודנטים זכאים לתואר Med. Sc שמשמעו "בוגר במדעי הרפואה". הסטודנטים חייבים לעמוד ברף ידוע מראש של ציונים על מנת לעבור לשלב הלימודים הסופיים: הלימודים הקליניים.
 • לימודים קליניים – אורכים כשנתיים ובסופם מקבלים תואר M.D, תואר דוקטור לרפואת שיניים. הלימודים כוללים ברובם עבודה מעשית המתבצעת במתרפאים במחלקות הפקולטות השונות בשילוב הרצאות וסמינרים.

בתום השנה השלישית מקבלים תואר בוגר B.Med. Sc ברפואת שיניים ובתום שש שנות לימודים מקבלים תואר D.M.D, תואר דוקטור לרפואת שיניים. רוב המסיימים פותחים קליניקות פרטיות וחלקם מתמחים בתחומים שונים כגון השתלת שיניים ומוסיפים את תחומי ההתמחות לתואר הכללי שלהם.

מה ההתמחות בתחום הפריודונטיקה והשתלות דנטליות כוללת?

 1. להקנות לרופא השיניים ידע עיוני ומעשי בנושאי הפריודונטיום הבריא והחולה ברמה אנטומית, הסטולוגית, פיזיולוגית, ביוכימית וקלינית.
 2. הכרת המחלות והדרכים למניעה וטיפול בהן.
 3. הכרת יחסי הגומלין בין המחלות לפריודונטיות לבין מחלות פה אחרות.
 4. רכישת ידע בטיפול ראשוני וטיפול כירוגי נדרש.
 5. הקניית ידע עיוני בכל נושא השתלות השיניים (השתלות דנטליות).
 6. הקניית ידע לבדוק ולהכיר את סביבת השתל הדנטלי ומחלות סביבו.
 7. למידת המכשור הפריודונטלי.
 8. כירוגייה פריודונטלית כולל אבחון וטיפול במצבים שונים.

לימודי התמחות השתלת שיניים – היכן ניתן ללמוד זאת?

 • בארץ – תחום רפואת השיניים נלמד באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית בירושלים.
 • בחו"ל – למעשה ניתן ללמוד בכל העולם אולם הרוב הולכים ללמוד באיטליה או במדינות מזרח אירופה (צ'כיה, הונגריה, פולין, רוסיה וגרמניה).

התמחות בהשתלות שיניים בארץ או בחו"ל?

השתלת שיניים מהווים תחליף מלאכותי לשיניים. שתלים ושיניים תותבות משמשים למילוי מקומה של שן חסרה. השתלת שיניים מהווה את אחד הטיפולים הנפוצים ביותר המבוצעים במטופלים הנזקקים לכך. תחום השתלות השיניים צובר תאוצה בשנים האחרונות וזאת בזכות הטכנולוגיה המתקדמת בנושא שמשנה את האופן בו מטופל חלל הפה ומשפר את סיכויי ההחלמה של המטופלים. בעבר סווג טיפול השתלת השיניים כקוסמטי וכיום מתייחסים אל תחום השתלות  השיניים כתחום בסיסי המשפר את אורח חייו של המטופל ותורם ואיכותם. בתום התמחות בתחום שיקום הפה (שיקום פרותטי – שתלים דנטליים, שיניים תותבות ועוד) ידע רופא השיניים לתת ייעוץ בתחום של אבחנה, קביעת תוכנית טיפולים, הערכה וביצוע של טיפול משקם בפה.

תחום השתלות השיניים אורכת בין 3.5 ל 5 שנים וניתן ללמוד במוסדות לימוד בארץ ובחו"ל.

למעשה, תחום רפואת השיניים בארץ ובחו"ל הינו תחום יוקרתי שנלמד ברמה גבוהה ביותר.
הבחירה באם ללמוד בארץ או בחו"ל נובעת בעיקר מתנאי הקבלה הגבוהים המבוקשים בארץ, משמע, לרוב, מי שלומד בחו"ל לא הצליח להתקבל ללימודי רפואה בארץ. מהלך תקופת הלימודים בארץ, בוחרים תחום התמחות מרכזי ובו מתמחים ואילו בחו"ל ניתן להתמחות בתחומים שונים, שלא קיימים בארץ. י
תרה מזו, רוב השיטות החדשניות, בעיקר בתחום השתלות השיניים, מומצאות בחו"ל ומובאות לארץ לאחר תקופה. רופא שיניים הבוחר להתמחות בחו"ל נחשף לשיטות חדשניות שעדיין לא הגיעו ארצה וכך רוכש יתרון יחסי על עמיתיו המתמחים בארץ.

היות ותחום השתלות השיניים מהווה הליך נפוץ הנוגע גם ברפואה האסטטית הרי שהוא מתפתח ומתקדם בקצב מטאורי ולכן כדאי לשלב גם לימודי התמחות בחו"ל, בתחום זה, על מנת להדביק את כל הטרנדים החדשים שמפותחים בעולם.

ניתן להבין כי תחום רפואת השיניים הוא תחום מגוון ורחב ששכרו בצדו. ככל שתחומי ההתמחות יהיו רחבים וחדשניים יותר כך יוכל הרופא המטפל לענות על צרכי מטופליו בצורה הטובה ביותר. כמובן ששילוב בין תחומי ההתמחות השונים יספקו הן לרופא המטפל והן למטופל בטחון בהליך המבוצע בו. ישנם הליכים שמשלבים מספר התמחויות על מנת להגיע לתוצאה כוללת מצוינת ועל כן חשיבות התמצאות הרופא בפרוצדורות השונות היא קריטית ועשויה לחסוך למטופל סבל וכאב רבים. לעניות דעתנו חשוב לשלב לימודים גם בארץ וגם בחו"ל על מנת לקבל את הידע על מכלול הפרוצדורות הקיימות בשוק ועל מגוון הטיפולים שניתן לבצע במטופל.

קורסים נוספים לנוחיותכם:

אילו לימודי נהיגה נחוצים לנהג בחברת הסעות?

[fusion_builder_container hundred_percent="yes" overflow="visible"][fusion_builder_row][fusion_builder_column type="1_1" background_position="left top" background_color="" border_size="" border_color="" border_style="solid" spacing="yes" background_image="" background_repeat="no-repeat" padding="" margin_top="0px" margin_bottom="0px" class="" id="" animation_type="" animation_speed="0.3" animation_direction="left" hide_on_mobile="no" center_content="no" min_height="none"] העבודה בחברת הסעות, יכולה להיות עבודה מעניינת מאד ואף משתלמת. הנהגים של חברות ההסעות מקבלים הזמנות לנסוע בכל רחבי הארץ, להיפגש עם אוכלוסיות שונות, וכמובן לזכות לתנאים נוחים מאד בעבודה שלהם.

קרא עוד »

קורס תקליטנים

רבים מעוניינים להיות דיגיי כיום, וזאת עקב כמה שינויים מהותיים שקורים בענף המוסיקה לאירועים בשנים האחרונות, וביכולות הגדולות של כל אחד לצרוך ולשמוע מוסיקה באמצעים הטכנולוגים המשוכללים, שקיימים אצל כל אחד במכשירי הטלפון הניידים שלנו. אבל עם הצורך הגובר בתקליטנים, עלתה גם הרמה הנחוצה על מנת להיהפך לדיגיי מקצועיים. הרמה הטכנולוגית שנחוץ להכיר אותה עלתה, וכך

קרא עוד »

לימודי מנעולן – מדוע כדאי ללמוד להיות מנעולן?

תחום המנעולנות זוכה לביקוש גבוה והופך בשנים האחרונות לאפיק לימודים בולט ופופולארי. התחום נשען על עקרונות של מקצועיות, בטיחות ואמינות והוא מבטיח הכשרה של אנשי מקצוע איכותיים. השאלה העיקרית היא מדוע כדאי ללמוד את התחום הזה ואילו יתרונות הוא מציע. להלן מספר סיבות שיכולות לשפוך אור על הנושא: א. קריירה – המטרה של לימודים מקצועיים

קרא עוד »

קורס מפעיל ציוד הרמה

בכל מחסן לוגיסטיקה ישנו ציוד הרמה ומכונות מיוחדות המאפשרות פריקה, טעינה וסידור של ציוד. מכונות אלו דורשות הפעלה מיומנת ומקצועית. על מנת להפעיל את המכונות יש לעבור הסמכה בקורס המוסמך לכך. לאחר הקורס ניתן להשתלב בשורה ארוכה של תפקידים בתחומים הבאים: מחסנאות תפעול לוגיסטיקה שינוע הצורך בהרמת ציוד כבד תקף במשקלים גדולים וקטנים. יש מקרים

קרא עוד »

לימודי סיעוד

ארבעה סימנים לכך שלימודי סיעוד מתאימים לכם האם אתם שוקלים להירשם ללימודי סיעוד? האם את רוצה לעבוד בתור מטפלת סיעודית? חושב שלעבוד בתור אח מוסמך בבית החולים מתאים לך? אין ספק שעבודת הסיעוד מושכת אליה קהלים חדשים בשנים האחרונות. בעוד שבעבר התחום היה מוזנח, הרי שבשנים האחרונות הוא זוכה לעדנה חדשה, בין השאר בשל ההזדקנות

קרא עוד »