לימודי חקירות

תוכן עניינים
Rate this post

כל מה שאתם צריכים לדעת על לימודי חקירות

לימודי חקירות
לימודי חקירות

האם אתם רואים את עצמכם כמי שעוסקים בעתיד בתחום הבלשות והחקירות הפרטיות? מדובר על תחום מרקת, מעניין ומסקרן מאד. יש לדעת כמובן כי החוקר הפרטי צריך להפעיל מיומנויות מתקדמות מאד, להתאזר בסבלנו תרבה, ולהקפיד על סטנדרטים מקצועיים גבוהים במיוחד. מדובר על תחום שאף דורש הכשרה ארוכה למדי במשרדי החקירות עצמם – אך לפני כן רצוי מאד להירשם למוסד לימודים, שבו תלמדו את התחום. יודגש כי אדם שרוצה להיות בלש פרטי לא חייב להירשם למסגרת לימודים (מה שחובה הוא לעבור הכשרה במשרדי החקירות ולעבור הסמכה של משרד המשפטים). עם זאת, לא מעט בלשים פרטיים מוצאים בתקופת הלימודים כתקופת הכשרה חשובה במיוחד, אשר אין לה תחליף – והדבר מקנה להם את היסודות החשובים והמשמעותיים בתחום. אז מה כדאי לדעת בנושא?

על התכנים, המקומות, הזמן של לימודי מקצוע בלש פרטי

  • מה לומדים? – נחיל בבסיס החשוב ביותר: מה בעצם לומדים במהלך הקורסים והלימודים. באופן עקרוני, אתם תלמדו את כל התכנים הנחוצים לאדם שרוצה להיות. בלש פרטי בין השאר תלמדו את האתיקה המקצועית שבתחום, ואת הדינים הרלוונטיים שיש במדינת ישראל. אתם תלמדו כיצד מבצעים הקלטות והאזנות – כולל מה מותר ומה אסור לפי החוק במדינה. אתם תלמדו כיצד מבצעים תשאולים וחקירות. אתם כמובן גם תלמדו לעומק את הגדרות החוק שמסדיר את עבודתם של החוקרים הפרטיים בישראל, כדי שתדעו את גבולות המותר והאסור בעבודתכם. אתם גם תלמדו כיצד ניתן לקרוא ולנתח שפת גוף של אדם שאתם חוקרים. כמו כן תלמדו כיצד פועלים בשיטות של זיהוי פלילי,  ומה המגבלות של שיטה זו. אתם כמובן תלמדו גם דיני ראיות במדינת ישראל – וכמובן כיצד מתפעלים מכשירי פוליגרף, ומה החוק אומר בנושא. כמובן שבקורס לומדים גם כיצד מבצעים תצפיות סמויות, איך אוספים מודיעין עסקי, איך מסכלים חקירות נגדיות, וכיו"ב.
  • היכן אפשר ללמוד? – מי שרוצה לעבוד בתור בלש פרטי, כדאי שישרם אל מוסדות מוכרים בתחום, שיש להם מוניטין גבוה. ישנם מספר מוסדות שפועלים כיום בישראל בתחום, בין השאר: המכללה המשותפת, המרכז הארצי לחקירות וביטחון, אח"י המכללה לחקירות אבטחה ובטחון, מכללת נצרת עלית עמק יזרעאל, מכללת תמיר, ועוד מקומות נוספים. חלק מהמקומות הללו פועלים בחסויות של מוסדות אחרים – כמו למשל אוניברסיטת בר אילן שמפעילה שלוחות דרך החוג לקרימינולוגיה.
  • מהם תנאי הקבלה? – לא כל אדם יכול להירשם לקורס בלשים פרטיים. המוסדות יכולים להרשות לעצמם לקבוע תנאי קבלה שונים. התנאי הבסיסי ברוב המוסדות הוא כפול – עליכם להיות בוגרים של 12 שנות לימוד לפחות (אין חובה בבגרות מלאה), ועליכם להיות עם עבר פלילי ללא רבב.  אדם שהואשם בדין פלילי או שיש נגדו תיק פתוח במשטרה – הוא אדם אשר אסור לו על פי חוק לעבוד בתור בלש פרטי, וחשוב לדעת זאת.  בחלק מהמקרים יש צורך גם לעבור ראיון אישי בכדי להתקבל. ישנן מכללות שיתנו העדפה בקבלה לתפקיד לאנשים שיש להם עבר בטחוני – אנשים ששירתו בתפקידי שיטור וחקירה בצבא, אנשים שעבדו במשטרה, וכיו"ב.
  • מהו משך הזמן ותנאי המעבר? – ברוב המקומות, משך הלימודים הוא כ200 שעות בסך הכל. משך זמן זה יכול להתפרש על פני תקופה שונה – תלוי האם תעדיפו לימודים יומיומיים וקבועים, או מסגרת של לימודי ערב, לימודים של פעם-פעמיים בשבוע, וכיו"ב. יש לעבור מבחנים מסכמים כדי לקבל תעודה.

לימודי חקירות – מה עושים לאחר מכן?

כאמור, אין די בתעודת סיום לימודים כדי לעבוד בתור בלש פרטי. כעת משסיימתם את הלימודים, אפשר לפנות למשרד חקירות, להתחיל שם תהליך של הסמכה מעשית, ומקץ שלוש שנים – לעבור את המבחן של משרד המשפטים ולקבל רישיון.

בנוסף תוכלו למצוא אצלנו גם את:

  • לימודי חוקר פרטי
  • קורס חוקר פרטי
  • חוקר פרטי לימודים
  • קורס חוקרים פרטיים בר אילן
  • חוקר פרטי קורס

קורסים נוספים לנוחיותכם:

כל מה שאתם צריכים לדעת על תואר שני

הכל אודות תואר שני – רבים האנשים אשר בוחרים שלא להסתפק בתואר ראשון, וממשיכים ללימודי תואר שני אנשים רבים במדינה לומדים לימודי תואר ראשון במוסדות השונים להשכלה גבוהה בארץ, וחלקם אף מעוניינים להמשיך את לימודיהם לתואר שני. לימודי תואר שני יכולים לסייע לנו בכמה דרכים, וחשוב להכיר את המסלולים השונים בכדי לדעת מהו המסלול המתאים ביותר

קרא עוד »

קורס אופציות בינאריות

למי קורס אופציות בינאריות מיועד ומה זה בעצם אומר? בשנים האחרונות, אנו שומעים יותר ויותר את המונח אופציות בינאריות או אופציות דיגיטליות, וזה גם גורם לכך שלא מעט אנשים מעוניינים להירשם אל קורס אופציות בינאריות כדי לקבל השכלה בנושא. בקורס כמובן מסבירים מהן האופציות הבינאריות, מהם תתי הסוגים של האופציות הבינריות (אמריקאית או אירופאית), כיצד

קרא עוד »

קורס תקליטנים

רבים מעוניינים להיות דיגיי כיום, וזאת עקב כמה שינויים מהותיים שקורים בענף המוסיקה לאירועים בשנים האחרונות, וביכולות הגדולות של כל אחד לצרוך ולשמוע מוסיקה באמצעים הטכנולוגים המשוכללים, שקיימים אצל כל אחד במכשירי הטלפון הניידים שלנו. אבל עם הצורך הגובר בתקליטנים, עלתה גם הרמה הנחוצה על מנת להיהפך לדיגיי מקצועיים. הרמה הטכנולוגית שנחוץ להכיר אותה עלתה, וכך

קרא עוד »

לימוד עיצוב בלונים – כל הפרטים

אתם אוהבים בלונים ותמיד אהבתם? אתם נהנים לראות איך אנשים מעצבים בלונים בצורות שונות? בעזרת לימוד עיצוב בלונים תוכלו לעשות קריירה מפעילות שהיא מהנה וצבעוניות באופן יוצא מן הכלל. בלונים הם פריט פשוט וזול שעשוי גומי מיוחד. על אף שהם פשוטים, יש להם עדת מעריצים לא קטנה, ואפשר לראות אותם בכל פינה ובזמנים שונים. בין

קרא עוד »